Ceturdiena 27. Maijs / 2021

Jelgavas pilsētai 756

Ik gadu maija mēneša pēdējā nedēļas nogalē Jelgavā plaši tiek svinēti pilsētas svētki, kad iedzīvotāji un viesi gūst pozitīvas emocijas daudzveidīgās svētku aktivitātēs.

Galvenās svētku aktivitātes norisināsies no 28. līdz 30. maijam, kad jelgavniekus un pilsētas viesus priecēs multimediāls šovs uz ūdens, radoši Jelgavas kolektīvu priekšnesumi, jauni veidi kā iepazīt pilsētas vēsturi un citas aktivitātes, tostarp svētku muzikālais ekspresis, ar kuru pilsētas simbols Alnītis jau otro gadu dosies pie jelgavniekiem, lai atvestu svētkus pie ikkatra. Protams, Jelgavas 756. jubilejas svinības neiztiks bez mūsu izcilāko līdzcilvēku un Jelgavas stipro ģimeņu godināšanas, sveicot pilsētas augstāko apbalvojumu saņēmējus, kā arī zelta un dimanta pārus. Par šīm un citām svētku aktivitātēm informācija sekos jau drīz.

Lai vairotu Jelgavas pilsētas svētku noskaņu, ikviens jelgavnieks pilsētas svētku mēnesī pie savas mājas un uzņēmuma aicināts pacelt Jelgavas pilsētas karogu un pie auto piestiprināt autokarodziņus.

Ar svētku moto "Mēs esam Jelgava" ikviens jelgavnieks aicināts atzīmēt svētkus un  iesaistīties svētku veidošanā visu maija mēnesi.

Jelgava (10).jpg

28. un 29. maijā pa Jelgavu ceļos svētku muzikālais ekspresis

Pilsētas svētkos – 28. un 29. maijā – pa Jelgavu ceļos muzikālais svētku ekspresis, no kura pilsētas simbols Alnītis sveiks iedzīvotājus Jelgavas 756. dzimšanas dienā. Brauciens pa Jelgavas pilsētu, Alnītim viesojoties pagalmos, būs kā aicinājums visiem pilsētas svētkos būt kopā.

IMG_1629.jpg

 

muzikalas_ekspresis.jpg

Svētku ekspresis dosies trīs braucienos, kopā veicot 19 pieturas dzīvojamo rajonu pagalmos, tādējādi ļaujot jelgavniekiem baudīt svētku atmosfēru un piedalīties Jelgavas jubilejas svinībās, neizejot no mājas. Katra satikšanās ar Alnīti aizritēs ar muzikālu sveicienu, aicinot kopā izdziedāt Jelgavas dziesmas, kā arī svētku ekspresi pavadīs īpaši muzikāli pārsteigumi. Vairāk ŠEIT.

Ielu mākslas festivāls

Aicinot izlauzties laikā un telpā, festivāla "Grafiti. Izlaušanās. Jelgava." laikā  deviņi profesionāli grafiti ielu mākslinieki no visas Latvijas, realizējuši savu ieceri dzīvē un kopā radījuši vairāk nekā 60 metrus garu mākslas darbu par tēmu "Izlaušanās". Ievērojot ierobežojumus, festivāls darbu sagatavošanas laikā apmeklētājiem bija pieejams tiešraidēs un pieejams apskatei arī šobrīd iestādes "Kultūra" "Facebook" lapā. Vairāk par aktivitāti ŠEIT. 

Strūklaku uzvedums "Jelgavas barkarola"

Jelgavas 756. jubilejas mēneša kulminācijā no 28. līdz 30. maijam uz Driksas upes piedzīvosim maģisku atzīšanos mīlestībā pilsētai – stāstu par izaugšanu un pieaugšanu. Trīs vakaru garumā no pulksten 22.30 līdz 1 uz Driksas upes – posmā no Brīvdabas Koncertzāles "Mītava" līdz Mītavas gājēju tiltam jelgavniekiem svētkos tiks dāvināts muzikāls strūklaku šovu uz ūdens "Jelgavas barkarola", kas tapis pēc jelgavnieces, režisores un dzejnieces Daces Micānes–Zālītes dzejas libreta.

struklakas_uzvedums.jpg

Aicinot nepulcēties un nodrošinot plašāku piekļuvi, uzvedums būs skatāms no upes abām pusēm – Pasta salas un J.Čakstes Bulvāra. Uzveduma garums 15 minūtes, to atkārtojot vairākas reizes. Vairāk ŠEIT.

Pilsētas kvartālos uzstāsies Jelgavas kolektīvi

29. maijā visas dienas garumā Jelgavā būs sastopami mākslinieciskie kolektīvi – dejotāji, dziedātāji, instrumentālie ansambļi un aktieri. Pirmā dienas uzstāšanās gaidāma jau pulksten 10.30 un vairāk nekā 20 uzstāšanās deviņās vietās būs vērojamas līdz pat pulksten 17. Koncertu laiki pieejami ŠEIT.

-3947240cd750b.jpg

LLU svētkos piedāvās kolektīvu priekšnesumus un tehnikas izstādi

29. maijā svētkus ieskandinās un izdejos arī kolektīvi no Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) – LLU Studentu teātris, vīru koris "Ozols", sieviešu koris "Liepa" un tautas deju ansamblis "Kalve". Tāpat sestdien pie LLU Tehniskās fakultātes būs skatāma tehnikas izstāde. Vairāk – ŠEIT.

4096-2304-max.jpg

Apliecini zināšanas par Jelgavu un atstāj sveicienu pilsētai uz īpašas sienas!

Svinot Jelgavas pilsētas svētkus, iesaistīties radošās aktivitātēs, apliecinot piederību pilsētai, aicina arī jaunrades nams "Junda". No 24. līdz 30. maijam pie "Jundas" ēkas Zemgales prospektā 7 uz īpašas sveicienu sienas ikviens var uzrakstīt savu novēlējumu Jelgavai 756. dzimšanas dienā, apliecināt savas zināšanas par pilsētu, piedaloties spēlē "Ko tu zini par Jelgavu?" un ekspedīcijā "Manas pilsētas iela", kas ļaus izzināt Akadēmijas ielas un Zemgales prospekta pagātni un tagadni interaktīvā pastaigā. Vairāk ŠEIT.

IMG_1137.jpg

Pildi radošas darba lapas!

Svinot Jelgavas pilsētas 756. gadadienu, sagatavotas lejupielādējamas darba lapas, kuras mudina būt radošiem, krāsainiem un risināt dažādus uzdevumus – atrast ceļu labirintā kopā ar pilsētas talismanu Alnīti, meklēt burtu jūklī vārdus, kas saistās ar Jelgavu, krāsot Jelgavas pilsētai raksturīgus skatus un simboliku, skaitīt un domāt. Darba lapas piemērotas dažādiem vecumiem un uzdevumu risināšanā var iesaistīties gan lieli, gan mazi. Tās pieejamas ŠEIT.

raksturojosais_attels_darba_lapas_2021_Jelgava756.png

 

Pilsētas svētku mēnesī piedalies dejas izaicinājumā "Sauciet ciemos"!

Pilsētā dziesmas un smiekli skan, pilsēta svētkiem pošas un ciemos sauc! Pilsētas svētku mēnesī Jelgavas 756. dzimšanas dienu svinēsim radoši. Līdz 26. maijam ikviens jelgavnieks aicināts kļūt par daļu no mūsu kopīgajiem svētkiem, iesaistoties vienojoša svētku dejas video "Sauciet ciemos" radīšanā. 

Laikā kad nevaram sanākt kopā uz jubilejas svinībām, iedzīvotāji to aicināti darīt radoši, iesaistoties virtuāla Jelgavas 756. dzimšanas dienas svētku sveiciena – dejas video "Sauciet ciemos" - radīšanā! Vairāk par iesaisti ŠEIT.

Notiks svētku tirdziņš 

29. maijā no pulksten 9 līdz 16 Hercoga Jēkaba laukumā un skvērā aiz Kultūras nama tradicionāli notiks Jelgavas pilsētas svētku tirdziņš, kurā varēs satikt tirgotājus, ēdinātājus un amatniekus. Vairāk - ŠEIT.

piena_tirgus.jpg

Fotosveiciens pilsētai 756. dzimšanas dienā!

Jāņa Čakstes bulvārī uz promenādes skatu platformas un Hercoga Jēkaba laukumā uzstādīti jauni foto objekti – svētku pastkartes, aicinot iedzīvotājus un pilsētas viesus uzņemt fotomirkļus sev par piemiņu vai kā sveicienu Jelgavai tās 756. jubilejā.

IMG_9824.JPG

 

IMG_9818.JPG

Lai dalītos priekā vai nosūtītu sveicienu Jelgavas pilsētai tās dzimšanas dienā, foto, kas uzņemti izmantojot pastkaršu rāmjus, var ievietot sociālajos tīklos, pievienojot tēmturus #MesEsamJelgava un #Jelgavai756. Vairāk ŠEIT.

Pievienojies Jelgavas balkonu klubiņam! 

Atceroties un ielūkojoties citu Eiropas valstu video stāstos par dzīvi uz balkoniem pandēmijas laikā, Ādolfa Alunāna Jelgavas teātrī iestudēta jauna vides teātra izrāde "Jelgavas balkonu klubiņš", kas pirmizrādi piedzīvos Jelgavas pilsētas svētkos 28. un 29. maijā pulksten 19 no Akadēmijas ielas 2 daudzdzīvokļu nama balkoniem. Vairāk par izrādi – ŠEIT.

191642804_4155499371173387_2685724919825694754_n.jpg

Velobrauciens "Mītavas ziedonī"

Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs (JRTC) Jelgavas pilsētas svētku nedēļā – 30. maijā pulksten 11 – aicina piedalīties velobraucienā "Mītavas ziedonī". Velobrauciens ir lieliska iespēja ne tikai aktīvi pavadīt brīvo laiku, bet arī noskaidrot mazāk zināmus faktus par pilsētas vēsturi un seno valni.

velosipeds.jpg

Ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus, velobrauciena dalībnieku skaits ir ierobežots un nedrīkst pārsniegt 10 cilvēku lielu grupu, tādēļ interesentiem dalība obligāti jāpiesaka pa e-pastu tic@tornis.jelgava.lv. Velobrauciens ir bez maksas. Vairāk ŠEIT

Dots starts Tūrisma centra orientēšanās spēlei

"Industriālā Jelgava"

Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs Jelgavas pilsētas svētku mēnesī aicina piedalīties orientēšanās spēlēs. Otrajai spēles kārtai "Industriālā Jelgava" starts dots 17. maijā, aicinot izstaigāt aktivitātē iekļautās vietas kājām, doties izbraukumā ar velo vai auto un iepazīt Jelgavas vēsturē un mūsdienās nozīmīgus industriālos objektus.

Orientesanas.jpg

Fotoorientēšanās spēlē "Industriālā Jelgava" iekļautais maršruts ir apmēram 15 kilometrus garš. Tas norit pilsētas robežās un ir ar vidējas un augstas grūtības pakāpes posmiem. Dalībnieki var startēt gan individuāli, gan komandās, ar noteikumu, ka komandas tiek veidotas vienas vai maksimums divu mājsaimniecību ietvaros. Vairāk ŠEIT.

Pieslēdzies tiešsaistes diskoballei

Ja, nevaram sarīkot Jelgavas 756. dzimšanas dienas svinības pilsētas centrā, ballīte nāk ciemos pati! 28. maijā no pulksten 21 "Facebook" norisināsies virtuālā ballīte kopā ar Dj Alni. Vairāk lasi ŠEIT.

91FA7D1C-7206-426A-9ED5-129C3E994C44.jpg

Piedalies pārgājienā pa pilsētas parkiem!

Svinot Jelgavas pilsētas svētkus, Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs (JRTC) aicina piedalīties pārgājienā "Jelgavas skvēru un parku stāsti". Pārgājiens notiks sestdien, 29. maijā, pulksten 11 un 14.30, taču interesentiem obligāti iepriekš jāpiesakās. 

raina_parks.jpg

Šis pārgājiens būs saistošs pastaigu un vēstures cienītājiem. Tā laikā interesenti varēs ieraudzīt pilsētu no jauna skata punkta un uzzināt aizraujošus faktus par Jelgavas parku vēsturi. Vairāk ŠEIT.

Fotoorientēšanās "Esi daļa no Jelgavas"

Jelgavas Pilsētas svētku laikā, no 22. līdz 31. maijam, notiks fotoorientēšanās "Esi daļa no Jelgavas". Dalībniekiem sev ērtā laikā jāatrod 24 objekti pilsētā un pie tiem jānofotografējas.

fotoorientesanas_karte_foto.png

Aktivitātē dalībnieki var piedalīties individuāli vai komandā – vienas mājsaimniecības ietvaros –, bet vērtēti tiks visi kopā. Dalībniekiem attēli no visiem 24 kontrolpunktiem jāiesūta pa e-pastu jelgavasporto@gmail.com līdz 31. maijam (ieskaitot). Vairāk par aktivitāti ŠEIT.

Klāt 16. Jelgavas velobrauciens

Pilsētas svētku laikā no 17. līdz 30. maijam norisināsies ikgadējais Jelgavas velobrauciens, kam šoreiz dots nosaukums "Pilsētas vārds…". Šogad, līdzīgi kā pērn, veloentuziasti aicināti individuāli vai kopā ar ģimeni un draugiem jautri, aizrautīgi un aktīvi pavadīt brīvo laiku velobraucienā, kas arī šogad pieveicams individuāli. Vairāk par aktivitāti ŠEIT.

velo_jelgava.jpg

Attālinātas sacensības "Jelgavas apļi"

Sacensības norisinās no 3. līdz 30. maijam. Sacensības norisinās Pasta salā pa noteiktu maršrutu – pastaigu celiņu. Dalībnieki var veikt kādu no divām distancēm brīvi izvēlētā laikā: 2 apļus jeb 3,2 kilometrus vai 4 apļus jeb 6,4 kilometrus. Dalībnieki aicināti izvēlēties savai fiziskajai sagatavotībai un spējām piemērotāko distanci.

pasta_sala_2-jelgavas_pilseta.jpg

Dalībnieks var startēt arī abās distancēs. Rezultātu var uzlabot neierobežotu reižu skaitu – tā kā sacensību ilgums ir četras nedēļas, dalībnieks distanci var veikt jebkurā laikā četru nedēļu garumā. Vairāk par aktivitāti ŠEIT.

Saņem bibliotēkā rezervētās grāmatas savas dzīvesvietas tuvumā!

28. maijā Jelgavas pilsētas bibliotēkas darbinieki piedāvās gan piegādāt bibliotēkā rezervētās grāmatas savas dzīvesvietas tuvumā, gan saņemt savā īpašumā lasāmvielas no "lasītājs dāvina lasītājam" plaukta. Kā iesaistīties bibliotēkas rīkotajos pasākumos, lasi ŠEIT.

sanem-bibliotekas-gramatu-sev-tuvakaja-autobusa-pietura-1290.png

Uzzini pilsētas saistošos noteikumus laika lokos un nodod sveicienu pilsētai pastniekam muzejā!

Aicinot iepazīt mūsu pilsētas vēsturi, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs pilsētas svētkos sagatavojis īpašu notikumu – 29. un 30. maijā ikviens garāmgājējs varēs uzklausīt Jelgavas saistošos noteikumus dažādos vēstures periodos. Tāpat muzejs jau tagad unikālā veidā piedāvā atstāt savu sveicienu pilsētai, doties ekspedīcijā un apskatīt izstādi par izcilām Latvijas personībām, kas savulaik mācījušās Jelgavā. Vairāk ŠEIT.

189500539_225315742367247_662229765462740238_n.jpg

Tapusi Jelgavas dižkoku karte

Jelgavas pilsētas svētku mēnesī Jelgavas reģionālajā Tūrisma centrā apkopotas vietas, kur aug pilsētas dižkoki, lai ikviens interesents, dodoties pastaigā pilsētvidē, varētu apskatīt tās vecākos "iedzīvotājus".

DJI_00055.jpg

Jelgavā pirmie dižkoki tika apzināti laika posmā no 1974. līdz 1985.gadam. Šodien pilsētā ir 41 ar robežzīmi "Ozollapa" apzīmēts dižkoks. Dominējošā dižkoku suga Jelgavas pilsētā, tāpat kā citviet Latvijā, ir ozols, taču JRTC veidotajā kartē atzīmēti arī citu koku sugu pārstāvji, kas ieguvuši dižkoka statusu, tostarp Veimuta priede, rietumu tūja, liepa, kļava, zirgkastaņa un citi.

Vairāk par dižkoku karti ŠEIT.

Izstāde ZRKAC logos atklāj Jelgavas vīriešu ģimnāzijas audzēkņu gaitas Latvijas vēsturē

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja un Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra sadarbībā tapusi jau otrā izstāde, ko ikviens var apskatīt ZRKAC ēkas Svētes ielā 33 logos. Tai dots nosaukums "Jelgavas vīriešu ģimnāzijas audzēkņu soļu atbalsis Latvijas vēsturē". Vairāk ŠEIT.

IMG_9769.jpg

Veidosim stāstu par Jelgavu kopā!

Jelgava ir pilsēta, kas nepārtraukti mainās un aug. Neizmaināma paliek vien tās vēsture, kur piedzīvota gan pilsētas izaugsme, gan neatgriezeniski postījumi. Šīs vēstures liecinieki ir arhitektūras pieminekļi, ko izdevies saglabāt cauri gadsimtiem, un arī mūsdienīgie pilsētvides risinājumi. Mums katram noteikti ir savs stāsts par Jelgavu, kas glabājas atmiņās, pierakstos, fotogrāfijās.

Maijs (1).jpg

Aicinām jelgavniekus – visus, kas pilsētu sauc par savu – dalīties ar  savām, savu tuvinieku vai draugu atmiņām, kas fiksētas fotogrāfijās par Jelgavu dažādos laika posmos.  Iespējams, tieši  jūsu personīgos arhīvos pieejamās fotogrāfijas var palīdzēt veidot kopīgu stāstu par pilsētas ielām, ēkām, infrastruktūru un pārmaiņām, ko Jelgava piedzīvojusi. Vairāk ŠEIT.

Jelgava vakar un šodien

Katrai pilsētai ir savs stāsts, kas, pa gabaliņam kopā likts, apliecina tās spēku. Savā ilgajā mūžā Jelgava ir piedzīvojusi patiesi daudz un savu pieredzi likusi izaugsmes pamatos. Sagaidot Jelgavas pilsētas 756. dzimšanas dienu, radīta fotosērija "Jelgava vakar un šodien", ikvienam piedāvājot virtuāli novērtēt, kādas pārmaiņas mūsu pilsēta piedzīvojusi pēdējās divās desmitgadēs.

Jelgava (7).jpg

Pie Jelgavas "šodien" visi jau pieraduši, bet Jelgavu "vakar" daudzi jau piemirsuši vai pat nemaz nav piedzīvojuši. Taču pēdējās divās desmitgadēs rekonstruētas daudzas ielas un ēkas, izbūvēti jauni objekti un iekārtotas unikālas atpūtas vietas, vietēja mēroga pasākumi ieguvuši starptautisku vērienu, un tas viss kopā un katrs atsevišķi veido to Jelgavu, kuru mēs mīlam un ar kuru lepojamies. Bet pilsētas galvenā vērtība ir tās cilvēki, un katram ir iespēja augt līdz ar pilsētu un sniegt savu ieguldījumu pilsētas labā, jo mēs esam Jelgava! Iepazīsties ar pārmaiņām, ko pilsēta piedzīvojusi ŠEIT.

Izdrukā savu pilsētas karodziņu

Jelgavas pilsētas karodziņš drukāšanai pieejams šeit, savukārt izgriešanai tas būs pieejams informātīvā izdevuma "Jelgavas Vēstnesis" 19. maija numurā. 

IMG_8718.JPG

Piedaloties Jelgavas pilsētas 756. dzimšanas dienas aktivitātēs, dalībnieks apliecina, ka visi aktivitātes laikā uzņemtie un iesūtītie materiāli var tikt izmantoti publicitātes nolūkos.

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē

Izstrādātājs: SOFTIKOM